Adnan Nas

Adnan Nas, Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu'na 2011 tarihinde katılmıştır; aynı zamanda çeşitli iştiraklerin yönetim kurullarında da hizmet vermektedir.

Adnan Nas, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1972) ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1983) mezunudur. Kariyerine Maliye Bakanlığı’nda başlamış, Maliye Başmüfettişliğinde bulunmuş olan Adnan Nas, Maliye ve Gümrük Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı yapmıştır. PricewaterhouseCoopers'a ortak olarak katılmadan önce ve 1985-1992 yıllarında özel sektörde büyük bir şirketler grubunda (STFA Holding) üst düzey yöneticilik yapmıştır. 1992-2011 yılları arasında PricewaterhouseCoopers Yeminli Mali Müşavirlik firmasının Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmış; Temmuz 2011’den itibaren Global Yatırım Holding A.Ş. ve iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Çok iyi derecede İngilizce ve iyi derecede Fransızca bilen Nas, DEİK Kanada İş Konseyi Yürütme Kurulu üyesi, DEİK Orta Amerika İş Konseyi ve Finansal Yöneticiler Derneği (Finans Kulüp) Başkan Yardımcısı olup, başta TÜSİAD olmak üzere iş hayatı ile ilgili pek çok STK’da da aktif üyedir. Bu meyanda Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA Amcham) Başkanlığı, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkan Vekilliği, Türkiye-ABD İş Konseyi Üyeliği, TÜSİAD ABD Çalışma Grubu Başkanlığı, Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi İcra Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreterliği yapmıştır. Nas, Common Purpose (Ortak İdealler) Derneği’nin de Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Rotary Kulübü üyesidir.

Yeminli Mali Müşavir ve Avukat olan Nas, mali hukuk ve uygulamalar konusunda gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde geniş deneyim kazanmıştır. Meslek hayatı boyunca çok sayıda seminer ve konferansta konuşmacı olan Nas’ın basılmış pek çok çalışması ve makalesi vardır. Adnan Nas, Dünya Gazetesi’nde haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Ayrıca Target Danışmanlık ve aylık olarak çıkarılan Finans ve Ekonomik Yorumlar dergisinin sahibi olup, pek çok önde gelen şirkete de danışmanlık yapmaktadır.